ADAS asistenčné systémy

Čo sú to asistenčné systémy? 

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) sú elektronické asistenčné systémy, vďaka ktorým je každodenné používanie vozidiel bezpečnejšie. Stopercentná funkčnosť týchto systémov je v každodennej premávke nevyhnutná.

Takéto systémy podpory jazdy môžu byť: brzdový systém (ABS), núdzový brzdový systém (ACB), asistent núdzového brzdenia (EBA), tempomat (ACC), trakčný systém (ASR), elektronický stabilizačný systém (ESP), asistent rozjazdu do kopca (HSA), cúvacia radarová kamera, systém varovanie pred vozidlami v mŕtvom uhle (BLIS), systém sledovania a držania jazdných pruhov.

Pre jazdu po diaľniciach a cestách prvej triedy už v súčasnej dobe existuje rozsiahla ponuka riešení asistenčných systémov pre vodičov. Vozidlá majú radarové senzory a video kamery, ktoré im umožňujú detektovať ostatných účastníkov cestnej premávky i v zložitých dopravných situáciách. Systém varuje vodičov a v prípade nutnosti zasiahne. Toto je dosiahnuté v definovaných situáciách prostredníctvom komunikácie a interakcie rôznych komponentov. Konečným výsledkom je zabránenie alebo aspoň zníženie počtu nehôd v mestskej premávke.

Typické komponenty ADAS, ktoré sú relevantné pre kalibráciu kamery:

Asistent jazdy v jazdných pruhoch :

Rozpoznáva neúmyselné vyjazdenie z jazdného pruhu a včas upozorní vodiča, čím aktívne pomáha udržiavať vozidlo v jazdnom pruhu alebo meniť jazdné pruhy.

Rozpoznávanie dopravných značiek :

Vyhodnocuje dáta rozpoznávania dopravných značiek a zobrazuje relevantné informácie na prístrojovej doske. V prípade potreby aktivuje varovné funkcie pre vodiča.

Asistent pre núdzové brzdenie :

 Zabraňuje kolíziám s inými vozidlami a tiež s nechránenými účastníkmi cestnej premávky. Pokiaľ je nehoda nevyhnutná, systém znižuje aspoň rýchlosť jazdy vozidla, a tým aj riziko zranenia.

Kedy je nutný servis ADAS alebo kalibrácia senzorov?

  • Drobné opravy
  • Oprava po nehode
  • Hľadanie závad
  • Nastavenie geometrie
  • Servis
  • Výmena čeleného skla
  • Výmena senzorov
  • Tuning

DAS 3000

Presnú kalibráciu predného radaru a kamery vykonávame  pomocou stroja DAS 3000 (2022). 

Vďaka rýchlemu nastaveniu, inovatívnemu multifunkčnému zariadeniu, robustnému, ale manévrovateľnému dizajnu a širokému výberu nastaviteľných kalibračných terčov je DAS 3000 pripravený na viaceré aplikácie v automobilovej dielni. Diagnostické skenovacie nástroje Bosch, ako aj diagnostický softvér ESI[tronic] 2.0 Online v kombinácii s DAS 3000 zaisťujú správnu kalibráciu aktívneho tempomatu (ACC), varovania pred prednou kolíziou (FCW) a asistenta jazdného pruhu (LDW/LKA) a ďalších senzorov. 

Kontaktujte nás

V prípade, že potrebujete pomoc alebo akékoľvek informácie, neváhajte nás kontaktovať vyplnením formulára na nižšie uvedenom odkaze :

ADAS - Dotazník ku kalibrácií